22 Mart 2013 Cuma

,

Onsuz olmaz: Kanape

Elbette yatak çok önemli ama benim için evin en rahat köşesi, kanapenin olduğu köşe olmalı.
Kabul ediyorum, bazı kanapeler o kadar şıklar ki "amannn bu da salonda nefis durur, çok ta rahat olmayıversin" diyesi geliyor insanın ama yok, sonra bir an o kanape üzerindeki kitap, film keyiflerim, akşamları "azıcık kestireyim" molaları aklıma geliyor, vazgeçiyorum:)

Mesela şu kanapeler gerçekten şık, öyle değil mi..
Ama ne kadar şık görünürse görünsün, bu kanapeler kadar rahat olacağını sanmıyorum:)


Benim salonumdaki kanapeleri hatırlarsınız.
Alttaki kanapenin aynısı.
Bu kanapeler o kadar rahat ki, sanırım yenileme sürecine girdiğimde tercihimi yine aynı kanapelerden yana kullanacağım:)


Mesela bu benim zamansız favorilerimden, benim bayıldığım, biraz da benim dekorasyon anlayışımı özetleyen görüntülerden biri..
Tesadüfe bakın ki, kanape yine aynı model:)


Peki renk seçimi? Kanape alırken genellikle renk seçiminizi nasıl ve neye göre yapıyorsunuz?
Tam bir beyaz kanape aşığıyım, 6 senedir kullanıyorum, hiç te pişman olmadım.
Ben tercihimi halıya göre yapanlardanım. Halıda el dokumasını çok sevdiğim ve bu halılar da çok desenli olduğu için desensiz kanapeleri tercih ediyorum.
Ve evet, kesinlikle kılıflı kanapeleri seviyorum! Misafiri bol ve çocuklu bir evde yaşadığım için, kılıflar her zaman avantaj oldu; kirlendiği an çıkarıp yıkıyorum, çok pratik ve kullanışlı! 


Bir de deri kanape mevzusu var. Ne kadar şık görünürse görünsün, ben deri kanapeleri sevmiyorum. Sanırım bana ofisi anımsattıkları için antipatik geliyor. Evde tek bir deri berjer şık olabilir -eşimin tercihi, ben ekose ya da çiçekli berjer tercih ederim:)- ancak deri kanape gerçekten soğuk bir görüntü benim için..


Bej, kum rengi gibi nötr renklerdeki kanapeleri de seviyorum.
İleride beyazdan sıkılacak olursam, bu renkler arasında da seçim yapmam olası:)Bir de renk cümbüşleri var :)
Son yıllarda patchwork dediğimiz yamalı kumaşlarla döşenmiş kanapeler oldukça revaçta..

Renkli desenleri de unutmamak lazım.
Hem çok eğlenceli, hem de çok sevimli görünüyorlar:)
Ancak düz renk/desen halılarla tamamlamakta fayda var.


Romantik tarzda dekorasyondan hoşlananlar bu tipte bir kanape seçimi yapabilirler..


Bir de öyle kanapeler var ki, tamamlandığı yastıklarla beraber nefis bir görüntü ortaya çıkıyor! Önce kanapeyi beğendiğinizi sanıyorsunuz ama dikkatlice incelediğinizde aslında sevdiğiniz şeyin yastıklar sayesinde olduğunu farkediyorsunuz!:)
İşte yastıklar bu yüzden çok önemli...Yastık yazımı hatırlayın lütfen, ne kadar güzel örnekler vardı...bahar geliyor, yeni bir yastık yazısı yazmak lazım:)


Kırmızı kesinlikle iddialı bir renk, kabul ediyorum ancak şu tonda kırmızı bir kanape gerçekten çok hoş görünüyor..Yastıklar da nefis tamamlamış.


Yazlık evlere bu tip kanapeler çok yakışır..
Sadece yazlıkta kullanmak şart değil, yazlık havası vermek istediğiniz her mekanda kullanabilirsiniz.


Hem klasik ve zamansız, hem de oldukça rahat gözüküyor, daha ne olsun?:)


Kapitone asla modası geçmeyecek olanlardan..seviyoruz!:)
Yeşil de ayrı bir yakışmış..


 Evet çok güzeller ama rahatlar mı acaba?:)


Bu arada sizin oraları bilmem ama Antalya'da yağmurlu hava durmak bilmiyor..
Bugün yine kapalı, şu an akşam olmuş gibi..
Eğer sizin oralarda da yağmur varsa, perdelerinizi açıp, sıcak bir çay/kahve hazırlayıp, rahat kanapelerize kurulup yağmurun tadını çıkarabilirsiniz, ne dersiniz?:)
Sevgiler

5 yorum:

 1. Benim de gözüm son zamanlarda beyaz kanepelere takılıyor. Kaneviçe yastıklarla harika oluyorlar. Beyaz kanepe, ceviz mobilya ve bunlarla kullanılan perde, halı/kilim, örtü/şallar...Bence evde temel mobilyalar olduktan sonra, sadece tekstilleri değiştirerek çok farklı evler oluşturulabilir. İyice anladım ki evin merkezi kanepeler ve yemek masasıdır. Acaba blogun değerli sahibesinden bir de yemek masaları üzerine bir yazı rica edebilir miyiz? Sevgili Ayşe, eklediğin fotoğrafları olduğu kadar, hatta daha da fazla, yaptığın yorumları da çok beğenerek izliyorum. Sevgilerimle. ..

  YanıtlaSil
 2. Betül selam,

  Özledik senin güzel yorumlarını, nerelerdesin?:)
  Kesinlikle benim tercihim de bu doğrultudan yana: beyaz kanape+ceviz mobilya+renkli yastık+renkli halı..çok seviyorum!:) Tabii ki yemek masalarıyla ilgili bir yazı keyifle hazırlarım, zira yemek masam değişecek, hem bu sayede istediğim modeli de araştırmış olurum şimdiden:)
  Keyifli bir Pazar diliyorum!
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. :-) Sağolasın. Ben de keyifli pazarlar diliyorum. "Sahildeki ev" blogunu biliyor musun? Senin evinin daha sahilimsi versiyonu. Ben de yeni keşfettim. Kanepeler ve yastıklar tam senlik gibi geldi bana, paylaşayım dedim.

  YanıtlaSil
 4. Hayır bilmiyorum, ilk kez senden duydum...şimdi inceleyeceğim..
  çok teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil

Ben kimim?

Ben kimim?
Bu kız İzmir/Paris/Antalya hattını, sıcakkanlı insanları, Amelie Poulain tarzı iyimserliği, seyahati, daha çok seyahati, Fransızca'yı, şansonları, edebiyatı, country mutfakları, antika eşyaları, dekorasyonda beyazla diğer her rengi karıştırmayı, midye, boyoz ve tüm deniz mahsullerini, modayı, dost ortamına hazırlanan keyifli sofraları, estetiği, naneli dondurma başta olmak üzere naneli olan her ürünü, İtalya'yı, bleu/blanc çılgınlığını, toile de jouy'nin büyüsünü, sanatı, yazı, naneli americano tadını, yarenle içilen sakızlı Türk Kahvesi'ni, yeşil çayı sever.

Instagram

Facebook

Iletişim

smyrnetalyaa@gmail.com

Follow by Email