16 Nisan 2014 Çarşamba

Eklektik

1,5 senedir bir dünya konu yazmışım.
Ama eklektik dekorasyonun ne olduğundan hiç bahsetmemişim..

Eklektik en ama en sevdiğim dekorasyon şekli.
Komiktir, 7-8 sene önce eşimle evimize eşyalar almaya başladığımızda, bu tarzı sevdiğimizi bilmiyorduk, bizimki tamamen spontane gelişti.. Herşey oluştuktan ve tesadüfen bir yerde okuduktan sonra bizim evin tarzının bu olduğunu anlamıştık:) 

Bu evde de dekorasyon şeklimiz değişmedi; bir dekorasyon tarzını sürdürmek, herşeyi takım yapmaya uğraşmak bizi boğduğu için, değişiklik istesek te, yine evi aynı halde döşenmiş bulduk:)

Nedir peki eklektik dekorasyon?
Çok karmaşık anlatmayacağım: eski ile yeninin buluşması, dönemlerin ve renklerin ahenkli bir şekilde birbirine kaynaşması diyelim.

Bu tarzın en keyifli özelliği, birbirine benzemeyen mekanların ortaya çıkması, tamamen o evde yaşayanların zevkine, tercihlerine uygun seçimler yapılması..

Mesela, klasik tarzda bir masa ile modern sandalyelerin kombin edilmesi gibi..
Mesela modern ayna çerçevesi ve apliklere, klasik türden bir lavabo, eskitme seramikler ya da uzakdoğu işine benzer bir komodinin eşlik etmesi gibi..
Mesela eski bir el dokuması kilime, pleksiglas bir sandalyeyi yakıştırmak gibi..
Tamamen beğeninize, gözünüze ve hayal gücünüze kalmış..
Sevgiler

2 yorum:

 1. Eklektik doğru kullanıldığında çok şık sonuçlar veren bir stil. Yanlış seçimlerde ise tam bir faciaya sebep olabiliyor:)) Tarzınızı çok beğendim. Ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Juliette selam,
   Evet yanlış seçimlerde facia:)) ya da ev ikinci el eşya deposuna dönüyor desek yeri:)
   Çok teşekkür ederim.
   Mutlu haftasonları..

   Sil

Ben kimim?

Ben kimim?
Bu kız İzmir/Paris/Antalya hattını, sıcakkanlı insanları, Amelie Poulain tarzı iyimserliği, seyahati, daha çok seyahati, Fransızca'yı, şansonları, edebiyatı, country mutfakları, antika eşyaları, dekorasyonda beyazla diğer her rengi karıştırmayı, midye, boyoz ve tüm deniz mahsullerini, modayı, dost ortamına hazırlanan keyifli sofraları, estetiği, naneli dondurma başta olmak üzere naneli olan her ürünü, İtalya'yı, bleu/blanc çılgınlığını, toile de jouy'nin büyüsünü, sanatı, yazı, naneli americano tadını, yarenle içilen sakızlı Türk Kahvesi'ni, yeşil çayı sever.

Instagram

Facebook

Iletişim

smyrnetalyaa@gmail.com

Follow by Email