12 Mart 2013 Salı

Dünkü Yeni Ay telaşımız mutfak konusunu bugüne atmamıza sebep oldu :)
Ama kötü mü oldu: dileklerimizi diledik, kağıda yazdık, denize attık, denizi bulamayan ağaç dibine, toprağa gömdü...güzel oldu, çok güzel oldu :)

Şimdiii, gelelim mutfak konusuna..
Sevgili okurlarım, mutfaktaki kimi depolama -aslında tek- mekanizmalarından şikayetçiyim..
Şöyle ki, tencerelerimiz için mutfak mobilyalarımızı yapan ustamızın ve müşterilerinin deneyimlerine güvenerek "fasülye" olarak tabir edilen mekanizmadan satın aldık. Ancak süper kullanışsız bir mekanizma, olur da mutfağınızda böyle bir depolama sistemine ihtiyacınız olur, kesinlikle "fasülye"yi tavsiye etmiyorum, paranızı çöpe atarsınız..

Bahsettiğim "fasülye" bu işte..Şeklinden dolayı verilmiş bu ad.
Rafı dışarı çekmesi çok kolay ama içeriye itmek gerçekten sorun :/


Bana kalırsa en güzeli, benimki gibi kör noktalara bildiğin raf yaptırmak...az kullanılan tencereleri arka tarafa, sık kullanılanları da çabuk ulaşılabilecek bir yere koymak.

Aslında şu döner mekanizmalar da kullanışlı fakat bizim dolabın konumuna uygun değildi. Sanırım bunların da temizliği çok kolay değil..Tel raf olanlara elektrik süpürgesi falan yetişir de, 2. örneğe pek mümkün değil galiba :/Mutfak uygun olsa bu tip depolama seçenekleri de güzel olurdu..
Bana uymadı ama fikir olsun, belki birinizin mutfağına uyar ;)


Buna gerçekten bayıldım, çok güzel! Kırmızı tencereler de ayrı bir olay!:)


Bu mekanizmayı görmüştüm, ancak fiyatları diğer mekanizmaların neredeyse 2,5 katı fazlaydı, değmeyeceğini düşündüm. Bu mekanizmaları kiler dolabı olarak ta kullanabiliyorlar..


Aralarında en kullanışlı olan bu raflar sanırım..temizliği de kolay..
Kesin alttaki raflar da çıkabiliyordur..Bir de deterjan dolabımla ilgili sorunum var..
Aslında sorun sayılmaz, zira oraya bir mekanizma falan taktırmadık, dolayısıyla şikayetçi olacağım bir sorun yok..
Evyenin altındaki dolaba kapak açılınca dışarı açılan çöp kutularından taktırmayı tercih etmiştik. Kullandıkça farkettim ki süper gereksiz bir şey, çünkü o kadar kısa sürede doluyor ki ufacık çöp, sürekli çöp değiştirmem gerekiyordu.
Sonra bir cinnet anında ben o çöp kutusunu söktürdüm, yerine de emektar kırmızı koca çöp kovamı yerleştirdim:) Şimdi dolabın sağ kapağını rahatlıkla deterjanlık olarak kullanabilirim.

Aslında 2 seçeneğim var: ya yağdanlık olarak yaptırdığım dolabı deterjanlık olarak kullanıp, yağları ve sosları başka bir yere aktarmak..ya da mevcut düzeni bozmayıp, evye altındaki dolabın sağ kapağına bir raf sistemi yaptırmak..

Bendeki yağdanlık böyle birşey..


Kapak alternatifimiz ise şöyle birşey olacak..yani kapaklardaki raf gibi..Böylece evyenin altındaki dolap daha derli toplu gözükecek. Bu arada ilk fotoğrafa bakıyorum da, bu kadar deterjanı mutfakta nerede kullanıyorlar, merak ettim :DŞimdi benim sorunlarımı bir kenara bırakıp diğer depolama seçeneklerine de göz atalım..
Mutfaktaki bağımsız dolabımın içini ben de bu şekilde yaptırdım. Mutfak yaptıracak ya da bu tip bir mekanizma ekletecek olanlara tavsiye eder miyim? Tavsiye ne demek, tavsiyeler tavsiyesi.. Temizliği süper kolay olan bu raflar aynı zamanda çıkarılıp yıkanabiliyorlar..Mesela şu tip bir raf sistemini asla önermem..
Temizliği zor olduğu gibi, raflar dolduğunda çekmesi de çok zor, ağır ve hantal bir parça..


Küçük ev aletleri fazla olanlar için harika bir depolama seçeneği..
Tezgahı boşaltmak için birebir!:)


Köşeleri bu tip çekmecelerle değerlendirmek mümkün..


Ben böyle bir tavalık düşünebilirmişim..hiç aklıma gelmedi..


Evyenizin altında benimki gibi bir dolap değil de çekmece varsa, bu şekilde deterjanlık olarak değerlendirebilirsiniz..


Eğer tezgah üzerinde fazla ev aletinden hoşlanmıyorsanız, düzenli kullandığınız ev aletlerini bu tip bir dolap ile hem el altında tutabilir, hem de dağınık görüntüyü önleyebilirsiniz.


Değişik kaşık/çatal takımı depolama yöntemi..Tabaklarımın tezgah altındaki derin çekmecelerde olmasını tercih ederim ancak ne yazık ki şu an her türlü kazaya açık oğlumun varlığı sebebiyle bu isteğimi geçici olarak rafa kaldırdım..İleride tabaklarım için kesinlikle böyle bir aparat almayı düşünüyorum.Baharat sevenler için güzel bir depolama çözümü..üstelik çok tertipli gözüküyor, aradığını bulmak çok kolay olmalı..Yanlış hatırlamıyorsam Ikea'da uygun fiyata bu sistemlerden bulmak mümkün..


Eğer çok büyük bir mutfağınız varsa, üstelik o mutfağın bir de çıkıntısı varsa, bir kapı yardımıyla direkt böyle bir kiler oluşturabilirsiniz:)Yoksa da üzülmeyin..Mutfağınız gerçekten küçük te olabilir.
Canınızı sıkmaya gerek yok, taşınabilir parçalarla mutfakta yeni depolama alanları yaratmak mümkün..
Nasıl mı? Yeni raflar oluşturarak ya da mutfağınıza uygun büyüklükte ekstra yardımcılar alarak..(şu tekerlekli servis araçlarında benim de gözüm var:))
Borcamlar için harika bir sistem..nerede buluruz acaba?:)


Madem Yeni Ay etkileri altındayız, hepinize rahat rahat sığabileceğiniz, huzurla kahve keyifleri yapabileceğiniz sevimli mutfaklar diliyorum!:)

Çok sevdiğim bir şarkıyla kapatayım, olmadı sonra bir başka yazıda da bu şarkıyı Türkçe'ye çeviririz :)
Sevgiler

4 yorum:

 1. Selam,bu yazı çokişevsel omuş.İnanın mutfağımı yenilerken dikkate alacağım.
  Fasulye biçimli dolabın zemininde ki
  çini karolara bayıldım.
  Beğendiğim diğer fotoğrafları numarası olmadığı için yazamıyorum.tarif etmekte uzun sürer.Bence numara numara koyun.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. GüzelŞeyler Rehberi merhaba,
  Ben de mutfak yenileyeceklerin işine yarayacağını düşünmüştüm..doğrular nitelikte yorum gelmesine sevindim :)
  Mutfağımın karolarını beğenmenize ayrıca sevindim..antre, balkon ve mutfakta aynı karolardan var, geçmiş yazılarımdan inceleyebilirsiniz:)
  Fotoğrafları numaralandırmak hiç aklıma gelmemişti..önerinizi dikkate alacağım.
  Çok teşekkür ederim
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. mutfak depolama sizin işiniz...tebrikler

  YanıtlaSil
 4. Elif selam,
  Teşekkür ederim!:)
  Sevgiler

  YanıtlaSil

Ben kimim?

Ben kimim?
Bu kız İzmir/Paris/Antalya hattını, sıcakkanlı insanları, Amelie Poulain tarzı iyimserliği, seyahati, daha çok seyahati, Fransızca'yı, şansonları, edebiyatı, country mutfakları, antika eşyaları, dekorasyonda beyazla diğer her rengi karıştırmayı, midye, boyoz ve tüm deniz mahsullerini, modayı, dost ortamına hazırlanan keyifli sofraları, estetiği, naneli dondurma başta olmak üzere naneli olan her ürünü, İtalya'yı, bleu/blanc çılgınlığını, toile de jouy'nin büyüsünü, sanatı, yazı, naneli americano tadını, yarenle içilen sakızlı Türk Kahvesi'ni, yeşil çayı sever.

Instagram

Facebook

Iletişim

smyrnetalyaa@gmail.com

Follow by Email