22 Ağustos 2012 Çarşamba

Bildiğim kadarıyla Fransızlar herhangi bir kısaltma kullanmamışlar bu muhteşem buluşa, la petite robe noire (la pötit rob nuar diye okunur) olarak bahsederler.
Amerikalılar LBD (little black dress), bizler ise "küçük siyah elbise" diyoruz.

Günümüz kadınının demirbaşı sayılan, her kadının dolabında en az bir adet bulunan KSE'yi 1920'li yıllarda modanın efsanevi tasarımcısı Coco Chanel yaratmış. O yıllarda Fransa'da bu tasarım protest bir hareket olarak algılansa da -o yıllarda Fransa'da sadece yas tutan kadınlar birkaç yıl boyunca siyah giymek zorundaydı- Chanel geri adım atmadığı gibi bir de bu elbiseyi dizboyunda tasarlayarak Parizyen şıklığın yeni haline dönüştürdü. Sonuç? Elbise o yıllarda sade, basit ve kullanışlı olması sebebiyle Vogue tarafından "Chanel'in Ford'u" şeklinde lanse edildi.

Siyah elbise kurtarıcıdır. Ne giyeceğimize karar veremediğimiz bir anda siyah elbise biçilmiş kaftandır. Kilomuz ne kadar fazla olursa olsun, siyah elbise bizi ince gösterir. Kir tutmadığı için beyaza nazaran kadınların baştacıdır. Siyah elbise giydiğimizde zarif görünmek garantidir. Siyah elbiseyi her renkle, her tarzla kombinlemek mümkündür.

İşte Mademoiselle (bizler matmazel deriz) in meşhur siyah elbise çizimi..

Coco Chanel siyah elbisesi ile..
Hollywood'un siyah küçük elbiseye katkısı inkar edilemez.
İlk akla gelen küçük siyah elbise tabii ki Audrey Hepburn!
Ve diğerleri..
İster günlük..
İster şık..
İsterseniz değişik kombinlerle..
Siyah elbise her türlü ortama, her türlü vücuda iyi gider..
Küçük siyah elbise için şarkılar bile yapılmış, aralarında en katlanılırı aşağıdaki videoydu:-)

2 yorum:

  1. Siyah küçük elbise Coco'nun dehası. Bu arada aklım hep triko elbiselerde, özlemişim.Özellikle diyegonal desenler falan.

    YanıtlaSil
  2. Ben de triko ve danteli çok severim, zaten romantik detaylı bu tip kıyafetler hoşuma gider:)

    YanıtlaSil

Ben kimim?

Ben kimim?
Bu kız İzmir/Paris/Antalya hattını, sıcakkanlı insanları, Amelie Poulain tarzı iyimserliği, seyahati, daha çok seyahati, Fransızca'yı, şansonları, edebiyatı, country mutfakları, antika eşyaları, dekorasyonda beyazla diğer her rengi karıştırmayı, midye, boyoz ve tüm deniz mahsullerini, modayı, dost ortamına hazırlanan keyifli sofraları, estetiği, naneli dondurma başta olmak üzere naneli olan her ürünü, İtalya'yı, bleu/blanc çılgınlığını, toile de jouy'nin büyüsünü, sanatı, yazı, naneli americano tadını, yarenle içilen sakızlı Türk Kahvesi'ni, yeşil çayı sever.

Instagram

Facebook

Iletişim

smyrnetalyaa@gmail.com

Follow by Email