14 Ağustos 2012 Salı

Ara Güler hayranlığımız sebebiyle, bu Babalar Günü'nde eşime bir Ara Güler kitabı hediye etmiştim.
Eşim kitaba göz atarken bir fotoğrafa takıldı, bana gösterdi: Ara Güler vakti zamanında Marc Chagall'ı (Mark Şagal diye okunur) da fotoğraflamış.

Nazım Hikmet "sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?" diye sorarken Abidin Dino'ya, sanırım Chagall'ın resimleri hiç aklında yoktu:-)

Yanılmıyorsam bundan 3 sene önceydi.
İstanbul'daydık.
Kuzinimiz Türkan sayesinde öğrendik ki, Marc Chagall resimleri Pera Müzesi'nde sergilenecekmiş.
O güne dek tek resmini bile bilmiyordum Chagall'ın, daha doğrusu bilmediğimi sanıyordum, meğer yıllar önce Paris'te tanışmışız kendisiyle..Paris Operası'nın o muhteşem tavanını resmeden ressammış kendileri..

Çok uzun ve detaylı, tarihlerle dolu karmaşık bir geçmiş sunmayacağım size, zaten Google'dan herşeye ulaşabilirsiniz..Sadece diyebileceğim, Belarus'ta dünyaya gelip ressam olarak belli bir ün kazandıktan sonra, sanat çevresine daha yakın olmak için Paris'e gitmiş. Rus Devrimi'nde aktif rol almak için ilk eşi Bella ile birlikte Rusya'ya taşınmış. Ancak zamanla Sovyet sisteminin politikalarına katlanamayan Chagall, neredeyse tüm ömrünü geçireceği -ve hatta son nefesini vereceği- Fransa'ya geri dönmüş.

Resimleri gördüğüm an içime yaşama sevinci doldu, çiçekler içimi açtı, aşıkları ve canım Paris'i resmedişine hayran kaldım. Resimlerden fark ettim ki, mutlu bir adam; sonradan araştırdığımda mutlu bir çocukluk geçirdiğini öğrendim.

Bu kış Aralık ayında eşimle Viyana'da sevgili aile dostumuz, kardeşimiz Seda'nın rehberliğinde gezerken, Albertina Müzesi'nde bizi Chagall'ın beklediğini öğrendik! Picasso ve Monet de oradaydı ama beni en çok heyecanlandıran Chagall'la olan 2. tesadüfi randevumdu:-)
Şansıma, Pera Müzesi'nde gördüklerimden çok daha farklı tabloları ile karşılaştım Chagall'ın, yine aynı etki vardı: iyimserlik, yaşama sevinci, mutluluk, uçuşan renkler, insanlar, hayaller.."evet" dedim içimden, "Chagall benim ressamım:-)"

Resimlerini tekrar Türkiye'de görme şansımız olur mu bilmem ama ben sizler için küçük bir geçit sunmak istedim.
Bu yazıyı hazırlarken favori filmim "Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain" den "La Dispute" ü dinliyordum, resimlere bakarken size de iyi geleceğinden eminim..
Sizlerin de her günü Chagall resimlerindeki gibi mutluluk, iyimserlik ve yaşama sevinci ile dolu olsun!

Üstad
Ve resimleri:

5 yorum:

 1. hoşgeldim ben..:))Chagall buluşturdu bizi mavisini seviyorum resimlerinde:))

  YanıtlaSil
 2. Merhaba!
  Hoşgeldiniz!:-)
  Chagall seven biri daha..ne şanslıyım, etrafımda çoğaldınız!:-)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Modigliani ve Chagall en sevdiğim ressamlardır. Mutluluk demişsiniz ama bana hep hüzünlü gelir...

  YanıtlaSil
 4. gerçekten mi...ben de bilhassa "les amoureux/aşıklar" tablosunu gördüğümde içim aydınlanmıştı..

  YanıtlaSil
 5. Şagal ile ilgili okumalar yaparken sayfanıza misafir oldum.
  Teşekkür ederim çok güzel bir anlatım ve bilgilendirme olmuş.
  Bu arada çoğu kişi şegel diye söz ettiğinden Şagal okunuşunu da
  sayenizde öğrendim. Teşekkürler.
  Şagal'dan esinlenmiş Özkan Gencer sergisi belki ilginizi çeker.
  https://www.facebook.com/pg/Kelimat.Sanat.Galerisi/photos/?tab=album&album_id=1025047664303016


  YanıtlaSil

Ben kimim?

Ben kimim?
Bu kız İzmir/Paris/Antalya hattını, sıcakkanlı insanları, Amelie Poulain tarzı iyimserliği, seyahati, daha çok seyahati, Fransızca'yı, şansonları, edebiyatı, country mutfakları, antika eşyaları, dekorasyonda beyazla diğer her rengi karıştırmayı, midye, boyoz ve tüm deniz mahsullerini, modayı, dost ortamına hazırlanan keyifli sofraları, estetiği, naneli dondurma başta olmak üzere naneli olan her ürünü, İtalya'yı, bleu/blanc çılgınlığını, toile de jouy'nin büyüsünü, sanatı, yazı, naneli americano tadını, yarenle içilen sakızlı Türk Kahvesi'ni, yeşil çayı sever.

Instagram

Facebook

Iletişim

smyrnetalyaa@gmail.com

Follow by Email